full screen background image

AUDIO: Programul Festivalului Internațional de Teatru „Aurel Luca” 2017, prezentat de organizatorul Vera Nacu

Distribuie

Festivalul Internațional de Teatru organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași, Asociația Moldavia și Teatrul Studențesc Ludic, cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași, a ajuns la ediția a XI-a. Începând din acest an, evenimentul va purta numele “Aurel Luca”, în memoria inițiatorului proiectului.

Începând cu 5 decembrie, sunt programate mai multe manifestări de interes pentru publicul tânăr și nu numai. Festivalul are deja o tradiţie în Iaşi. De-a lungul celor 10 ediţii anterioare, au participat sute de studenţi membri ai trupelor de teatru studenţesc din ţară, alături de actori din Italia, Spania, Olanda, Germania, Canada, Israel, Moldova, Ucraina, Slovenia, Lituania, Cehia.

Echipa „Dimineților Animate” a discutat cu Vera Nacu, organizator și unul dintre primii membri ai echipei teatrului:

PROGRAM

Marți, 5 decembrie

  • Orele 17.30 / Sala Dublin
    MÉDECIN MALGRÉ LUI, după Molière (spectacol în limba franceză)
    Trupa Farouches, Colegiul Național “G. Ibrăileanu“, Iași
    Regia: Raluca Chiru
  • Orele 18.30 / Sala “Aurel Luca”
    MEDEEA REDUX, după Neil LaBute
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Aurel Luca
  • Orele 19.30 / Sala Dublin
    ÎNTÂLNIRILE CLUBLUI LOGOS – Dezbatere cu tema “TINERII ȘI TEATRUL (DE) AZI”

Miercuri, 6 decembrie

  • Orele 17.00 / Sala Dublin
    METUM, după TEATRU DESCOMPUS, de Matei Vișniec
    Trupa Difainii, Iași
    Regia: Nicoleta Emacu
  • Orele 18.00 / Sala “Aurel Luca”
    TREI SURORI, după A.P. Cehov
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Aurel Luca
  • Orele 19.30 /Sala Dublin
    POEM IRLANDEZ PENTRU VIOARĂ ȘI SUFLET, după John Kendrick
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Aurel Luca
  • Orele 20.30 / Sala Azur
    NUNTĂ ÎN GARĂ, de Dan Victor (spectacol-lectură)
    Teatrul Ludic, Iași

Joi, 7 decembrie

  • Orele 17.30 / Sala Gaudeamus
    ABATORUL DE HÂRTIE, după Călin Ciobotari
    Trupa So Fapte, Iași
    Regia: Ana Hegyi
  • Orele 18.30 / Sala “Aurel Luca”
    DELIR ÎN DOI, ÎN TREI, ÎN CÂȚI VREI…, după Eugène Ionesco
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Vera și Ionuț Nacu
  • 19.30 / Sala Gaudeamus
    STEAUA FĂRĂ NUME, de Mihail Sebastian
    TrupaMoft, Ploiești
    Regia: Antoneta Trifu
  • 21.00 / Sala Dublin
    ALMOST. MAINE, după John Cariani
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Vera Nacu

Vineri, 8 decembrie

  • 11.00 / Sala Azur
    WORKSHOP “Călătoria… Eu Sunt”
    cu Regizorul Dan Victor
  • 17.00 / Sala Dublin
    FANTEZII SAU ȘASE TINERI ÎN CĂUTAREA VÂNTULUI (spectacol nonverbal)
    Trupa Kamadeva, Liceul “M. Kogălniceanu”, Miroslava
    Regia: Silvia Nedelciuc
  • 18.15 / Sala Azur
    NUMAI MINCIUNI FALSE, de Tudor Mușatescu
    Teatrul Podul, București
    Regia: Marius Costache
  • 19.30 / Sala Dublin
    THE DYBBUK OR BETWEEN TWO WORLDS, după S. Ansky
    Teatrul Neve Eliezer, Tel Aviv (Israel)
    Regia: Ilan Shani
  • 21.00 / Sala Dublin
    FUCK YOU, EU.RO.PA !, după Nicoleta Esinencu
    Teatrul Ludic, Iași
    Regia: Vera Nacu

Sâmbătă, 9 decembrie

  • 16.30 / Sala “Aurel Luca”
    FARMACIA, de Salahhé
    Teatrul Thespis, Timișoara
    Regia: Salahhé
  • 17.15 / Sala Azur
    FATĂ DE MĂRITAT, de Eugène Ionesco
    Grupul Skepsis, Alba-Iulia
    Regia: Viorel Cioflică
  • 18.00 / Sala Azur
    TOTUL DESPRE DRAGOSTE, de Iulian Tănase
    Teatrul Thespis, Timișoara
    Regia: Iulian Tănase
  • 19.00 / Sala Gaudeamus
    UMBRE TRANSPARENTE, spectacol de teatru-dans de Hugo Wolff
    Compania de dans Microbis, Sibiu
  • 20.00 / Sala Gaudeamus
    SPECTACOL IN MEMORIAM AUREL LUCA
    (evocări, muzică, dans, magie, teatru, emoție)
Comentarii

ARTICOLE ASEMANATOARE




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Introduceti numerele afisate *