full screen background image

Festivalul Național de Teatru de păpuși pantomimă „Catalin Damian”, în weekend, la Palatul Copiilor din Iași

Distribuie

La finalul acestei săptămâni se va desfășura la Iași, la Palatul Copiilor, ediția a XXII-a a Festivalului Național de Teatru de păpuși pantomimă „Catalin Damian”. Evenimentul se desfășoară în perioada 15-17 iunie și reunește trupe din peste 15 județe.

La deschiderea oficială de vineri, 15 iunie, începând cu ora 14.00, vor participa toate trupele, moment în care publicul ieșean va putea viziona spectacole precum „Scrisoarea III”, „Un copil minune” și „Școala din pădure”. Tot vineri, de la orele 20.00, doritorii pot participa la un workshop coordonat de asist. univ. dr. Lili Croitoru. Sâmbătă, 16 iunie, spectacolele încep de la ora 9.00, cu trupa „Animax”, care va urca pe scenă cu „Tărâmul visării”.

Ediția de anul acesta a Festivalului Național de Teatru de păpuși pantomimă „Catalin Damian” se încheie duminică, 17 iunie, cu Festivitatea de premiere și cu o vizită la „Casa Pogor”, la evenimentul „Street Delevery”.

VINERI, 15 IUNIE

ora 1400 – Deschiderea oficială (participă toate trupele)

ora 1405 – Monolog „Fancy Nancy”– Dorothea Botezatu, Monolog „Oraşul cărţilor” – Andrada Sulugiuc – Şcoala „Ştefan Bârsănescu” Iaşi

ora 1415 trupa “SMARTKIDS” – „Ivan Turbincă”- Şcoala „Ion Creangă” Iaşi

ora 1435 – trupa „SmartKids” – „Compartiment” – Liceul Teoretic „Miron Costin” Iaşi

ora 1500 trupa „ Fabulous II” – „Othello şi sinonimele”- P.C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1515  trupa “Fabulous II” – „Scrisoarea III” – P.C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1530 trupa “Fabulous I”- „Gaiţele”- P.C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1540  trupa “ACTD’ OR JUNIOR”- „O şcoală cel puţin altfel”- P.C. Vaslui

ora 1605  trupa “Fabulous II”- „Google”- P. C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1615  trupa “Fabulous II”- „Un copil minune” –  P. C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1625  trupa “Fabulous I”- „Răceala” – P.C. Bacău, structura Buhuşi

ora 1700 trupa ”Animino –  „Şcoala din pădure” – Palatul Copiilor Arad

ora 1725 – trupa “Tomitana”- Palatul Copiilor Constanţa

ora 1800 trupa Birlic – „Karagiale Reloaded” – Asociaţia Cultural Fălticeni, Suceava

ora 2000 workshop coordonat de asist. univ. drd. Lili Croitoru*

SÂMBĂTĂ, 16 IUNIE

ora 730 Mic dejun*

ora 900  trupa ”Animax” –  „ Tărâmul visării” – Palatul Copiilor Cluj

ora 940 trupa ”Arlechin” –  „ Povestea vorbei” – Palatul Copiilor Botoşani

ora 1010 trupa „Act” – „Mofturi”- Şcoala „Cezar Bolliac” Bucureşti

ora 1025 trupa „ Mim” – „Proiect 2300 Cyborgii” – Palatul Copiilor Botoşani

ora 1040 trupa Visătorii” –  „Garoafele lui Trandafir” – Palatul Copiilor Alba Iulia

ora 1055 trupa ”D-ARTE” – „Păcală” – Palatul Copiilor Brăila

ora 1125 trupa Aşchiuţă” – „Pisică de una singură” – Palatul Copiilor Giurgiu

ora 1200 trupa „ Micuţii actori” – „Goe”, „Albă ca Zăpada” şi  „Doi ţărani” – Asociaţia pentru o Europă Unită – Clubul de teatru  Bacău

ora 1230 1400 – Pauză de masă*

ora 1400 trupa “Helios” – „Mansarda la Paris cu vedere spre moarte” – Palatul Copiilor Bistriţa

ora 1430 trupa ”Phantasia” – „O lume numai a mea” – Palatul Copiilor Craiova

ora 1500 – trupa “Berekenye” – „Formidabilul viteaz grec” – Lic. Tehn. “Gh. Pop de Băşeşti” Cehu Silvaniei

ora 1535 trupa „Junior” – „Amintiri din copilărie”- Şcoala „Cezar Bolliac” Bucureşti

ora 1615 trupa „Phantasia” – „Şantaj” – Palatul Copiilor Craiova

ora 1645 trupa „Arttis” –  „Cruciada copiilor” şi „Punct” – C.C. „G. M. Zamfirescu” Satu Mare

ora 1715 trupa „Joc” – „O petrecere Alan- Dala” – Clubul Copiilor Sector 1, Bucureşti

ora 1745 trupa „Har”„Crimă pe palier” – Liceul Tehnologic „C. Cantacuzino” Băicoi, Prahova

ora 1815 trupa „Carpe Diem”„Felixandra” – Palatul Copiilor Tg. Mureş, Filiala Sighişoara

ora 1830 – trupa „GPS”„Shake’s shade” – Palatul Copiilor Giurgiu

ora 1900 trupa „Carpe Diem” „Mamă soacră poamă acră”– Palatul Copiilor Tg. Mureş, Filiala Sighişoara

ora 1930 cină*

ora 2200 – lansare lampioane*

DUMINICĂ, 17 IUNIE

ora 800 Mic dejun*

ora 900 Festivitatea de premiere

ora 1000 Festivitatea de închidere a Festivalului (curtea Palatului Copiilor)

ora 1100 – Vizită la „Casa Pogor” la evenimentul „Street Delevery”

ora 1300 – Plecare trupe.

Alina BATCU

 

Comentarii

ARTICOLE ASEMANATOARE




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Introduceti numerele afisate *

Notă de informare privind protecţia datelor personale

Acceseaza