full screen background image

Iașul, la 3 puncte de barajul de menținere în Liga 1

Distribuie

Politehnica Iași a pierdut primul meci din playout-ul Ligii 1, aseară, în Copou, împotriva formației FC Voluntari. Ilfovenii au deschis scorul încă din minutul 8, după câteva greșeli în lanț în apărarea ieșeană. 0-1 a fost și scorul pauzei, iar oaspeții și-au majorat avantajul în minutul 78, din penalty. Scor final, 0-2, iar echipa antrenată de Flavius Stoican este la doar 3 puncte de locul care duce la barajul de menținere în Liga 1.

”Voluntari a câştigat pe merit, chiar dacă a marcat după două greşeli personale. E un moment greu. Mai avem mult de muncă, facem greşeli elementare. Vinovat principal sunt eu şi jucătorii. E greu fără Cristea şi Flores. Am avut speranţe că cei care îi vor înlocui vor avea determinare. Au nevoie de timp, de încredere. Vreau să revină cei patru jucători care au lipsit astăzi, Qaka, Mihalache, Sin şi Nascimento. Eu îmi asum situaţia şi voi încerca s-o redresez. Îi înţeleg pe suporteri”, a declarat Flavius Stoican.

Etapa viitoare, alb-albaștrii se deplasează la Călărași, pentru duelul cu Dunărea.