full screen background image

Se cere demisia. Încă o înfrângere în faţa Botoşaniului

Distribuie

CSM Politehnica Iaşi a pierdut cu scorul de 0-1, pe teren propriu, în faţa echipei FC Botoşani. Formaţia antrenată de Nicolo Napoli ajunge astfel la al şaselea meci consecutiv fără victorie. Mai mult de atât, ieşenii sunt la a doua înfrângere consecutivă în faţa Botoşaniului. Gruparea antrenată de Leo Grozavu s-a impus şi pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în Cupa Ligii.

Iaşul a avut prima ocazie a meciului, semnată de Andrei Cristea, în minutul 11. Şutul acestuia a fost reţinut de portarul Iliev. Cinci minute mai târziu oaspeţii au reuşit să deschidă scorul prin Fulop, după o greşeală a lui Alexandru Ciucur. Suporterii ieşeni şi-au pierdut răbdarea încă de la pauza meciului şi i-au cerut demisia antrenorului italian.

”Am făcut un meci foarte slab. Eu sunt vinovatul numărul 1, dar jucătorii nu au stat bine în teren. Au încercat mereu cu minge lungă, iar noi nu asta am vorbit înainte de meci. Mi-e rușine că am pierdut acasă cu Botoșani”, a motivat Nicolo Napoli.

Cel mai periculos jucător al Iaşului în repriza secundă a fost tot Andrei Cristea, a cărui lovitură de cap a fost blocată de Miron. Etapa următoare, CSM Politehnica Iaşi joacă în deplasare la Dinamo Bucureşti, în timp ce Botoşaniul primeşte vizita Viitorului. Iaşul a căzut pe poziţia a şaptea a Ligii 1 iar Botoşaniul a urcat până pe poziţia a doua, la patru puncte sub liderul Steaua.